A stressz folyamata
A stressz kutatásában élen járt egy magyar származású kutató az egyik korábbi cikkben már említett Selye János, aki a stressz fogalmát is bevezette. Ő határozta meg az általános adaptációs szindrómát (G.A.S.), ami egy a stressz hatására létrejövő tünetcsoport. Ő volt az is, aki megállapította a G.A.S., ezáltal a stressz szakaszait. Ezt a három szakaszból álló folyamatot Selye-féle stresszreakciónak is nevezik.
Az 1. szakasz az alarm reakció. Ezt a folyamatot az előző cikkben egy példán keresztül bemutattam és részleteztem, de most röviden összefoglalom. A szervezetben bekapcsol a harcolj vagy menekülj ösztön és megkezdődik a Cannon-féle vészreakció, aminek következtében felgyorsul a légzés és a szívverés, hogy több és oxigéndúsabb vér jusson az izmokhoz, valamint a vérnyomás is megemelkedik, hogy segítse az izmok munkáját. A véreloszlás megváltozik és a nem létfontosságú szervekről, a menekülést segítő szervekhez csoportosítja át a szervezet véráramot. A pupilla kitágul, hogy több fény jusson a szembe, valamint az idegrendszer éberebb lesz és a figyelem beszűkül egy helyre összpontosul. Ez a reakció egy az evolúciós fejlődésben velünk maradt fontos vészreakció. A pánikroham jellemzői nagyon hasonlítanak, az előbb felsoroltakhoz, ami azért van, mert a pánikroham egy hibásan kiváltott vészreakció. Egy modern stresszor, amihez még nem alkalmazkodott a szervezet kivált egy vészreakciót egy olyan helyzetben, amit más módon kellene orvosolnia.
A 2. szakasz az alkalmazkodás és ellenállás fázisa. Ez akkor következik be, ha egy krónikus, azaz hosszú lefolyású, elhúzódó stresszhelyzetről beszélünk. Ilyenkor a szervezet kénytelen fenntartani a védekezést és megpróbál alkalmazkodni a helyzethez, ami rendkívül megterhelő a szervezet számára és egy idő után (körülbelül hónapok, a stressz intenzitásától függ) az energiatartalékok is felhasználásra kerülnek. Ezalatt az idő alatt a magas vérnyomás állandósulhat, ami szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához vezethet, az állandó éberség alvászavarokat okoz, a feszültség miatt az izomok megkeményednek, valamint a végtagok hidegek és fájnak. Ezenkívül a folyamat hosszú távú fenntartása bélműködési zavarokat is okozhat.
A 3. szakasz, akkor következik be, ha a stressz továbbra is fennáll és a tápanyag és energiatartalékok kimerülnek, így az immunrendszer és az ellenállóképesség gyengül, ami a szervezet megbetegedéséhez vezethet. A betegség a test legtöbb területét érintheti és ha nem tesznek záros határidőn belül lépéseket a stressz megszüntetésére és a betegség kezelésére, a túlzott stressz a végső, teljes kimerüléshez és végül halálhoz vezet. A halál oka ilyen esetekben az esetek nagy részében szív megállás vagy valami kardiovaszkuláris betegség következménye. Selye János kísérletében, amikor megállapította az eddig elmondottakat patkányokat használt, amelyeknél, ha nem maradt abba a stressz szívmegállás vagy lyukas gyomor következtében pusztultak el.
Ez a G.A.S. reakció mutatja meg az átmenetet a pozitív eustressz és a negatív distressz között. A kiegyensúlyozott életmód fenntartásához nem engedhetjük, hogy a 2. és főleg a 3. fázisba jusson a folyamat. Foglalkoznunk kell a minket érő stresszel és kezelnünk kell azt.
Írta: Győri Áron 11. B, a Semmelweis Egészségverseny, Endoplazmatikus Retikulum csapat tagja
Források: