Tényleg hasznos a stresszlabda?

Tényleg hasznos a stresszlabda?

A stressz csökkentésére rengeteg különféle módszer és relaxációs technika létezik, valamint mindenkinek megvannak az egyéni trükkjei a saját maga lenyugtatására. Viszont a stresszoldást segítő tárgyak mindig is fontos részét képezték az általánosan használt módoknak. Ezen belül is a stresszlabdák története meglepően régre nyúlik vissza.

Sok egyéb ma is használatos tárgy alapjához hasonlóan a stresszoldásra használatos labda ötlete is a 14-17. századi Kínából, a Ming-dinasztia idejéből származik. Pontosabban a kínaiak több labdát használtak. A Hebei tartományban található Baoding városában készítettek először ilyen fémgolyókat, ezért is hívják őket Baoding vagy másnéven Csikung golyóknak. Használata egyszerű, általában párban használják őket, egyik kézbe fogják mindkét golyót és próbálják körkörösen mozgatni a tenyerükben. A golyók tulajdonképpen folyamatosan helyet cserélnek. A golyók forgatása megnyugtató hangot és érzést kelt a használója kezében, de sok gyakorlással elsajátítható az a technika is, amivel gyorsan és a golyók összeérése nélkül végezhető a labdák mozgatása. Ez a gyakorlat egyrészt elvonja a figyelmet a stresszt okozó gondolatokról, másrészt javítja a kézügyességet és a finommotoros készségeket, valamint segít ellazulni a kéz izmainak, ezért fizikai sérülések után a kéz erősítésére is használták.

A nyugati világban talán még elterjedtebb a stresszlabdák használata és az üzletek, cégek folyton megjelennek az újabbnál újabb nyomkodható tárgyakkal, amivel stimulálhatók az agy nyugalomért felelős területei, valamint enyhíthető a stressz és az izomok feszülése. A stresszlabdának nem feltétele, hogy ténylegesen gömb alakú legyen, lényege, hogy egy kézben kényelmesen elférő alakváltozásra képes ezáltal nyomkodható és szorongatható játék. A cégek és egyéb szervezetek előszeretettel ajándékoznak ilyet alkalmazottaiknak vagy látogatóiknak.

Továbbá az első modernkori stresszlabda feltalálása is egy irodai esethez köthető. Gondolom mindenkinek megvan az érzés, amikor minden oldalról terhek és felelősségek nyomasztanak és közben valaki még feltart vagy újabb feladatokkal akar megbízni és ez bizony kifejezetten stresszes és frusztráló tud lenni. Ez történt Alex Carswell televíziós íróval is az 1980-as évek közepén, mikor telefonon veszekedett a főnökével és felment benne a pumpa és az első keze ügyébe kerülő tárgyat egy tollat felkapta, majd átdobta keresztül az irodáján, ami egy az édesanyját ábrázoló fénykép üvegborításában akadt el, tönkretéve azt. Ez az eset adta az ötletet számára, hogy készítsen egy stresszoldó eszközt az elfoglalt, irodában dolgozók számára, amely segít nekik kiengedni a gőzt anélkül, hogy kárt tennének bármiben. Így született meg 1988-ban az első modern stresszlabda, amely puha kék poliuretán habból készült és érdekessége volt, hogy eldobáskor az összetörő üveg hangját imitálta. Ezt követően különböző vállalkozók kezdtek a tenyérbe passzoló összenyomható labdák gyártásába, így született meg a modern stresszlabdák piaca.

A stresszlabdák népszerűségét nagyon jól mutatja az az érdekes tény, hogy a 2008-as gazdasági világválság során csődbe menő bankok közül többnél voltak több ezer darabos stresszlabda készletek. Alap kellék a brókerek (avagy tőzsdeügynökök), de mindenki számára, akinek a munkája során nagy nyomással kell megküzdenie. A habszivacs formákkal való babrálás sokaknak egy megkönnyebbülést jelentő másodlagos cselekvés.

A stresszlabda használatakor lejátszódó folyamatot röviden úgy lehetne leírni, hogy segíti egy relaxációs technika, a progresszív izomrelaxáció (PMR) létrejöttét.

A stresszlabda megszorításával az izmokat megfeszülésre kényszerítjük, majd ismét ellazítjuk őket ezáltal jobban tudatába kerülünk a testünkben lévő feszültségnek és a feszült, valamint ellazult állapot közötti különbségnek. Ilyenkor könnyebb szándékosan ellazulni, hogy megszüntessük a szorongást. A progresszív izomrelaxáció a test többi részére is kiterjeszthető és így az egész test könnyen ellazítható, ami segít a stressz csökkentésében. A stresszlabda használatának további előnye, hogy erősíti a kéz izmait és javíthatja a kézügyességet is. Az elme számára pedig segít, ha kicsit egy monoton fizikai cselekvésre tud fókuszálni, így újra rá tud összpontosítani az éppen elvégzésre váró feladatra és nem terelik el más gondolatok a figyelmét.

Nem csoda tehát, hogy ilyen népszerű ez az egyszerű, ám annál nagyszerűbb eszköz a stresszoldásra. Ha még nincs stresszlabdátok nézzetek körbe az interneten, ahol mindenki megtalálhatja a neki megfelelő formájú és kialakítású eszközt, amivel majd eredményesen tudja lenyugtatni magát egy-egy stresszesebb helyzetben.

Írta: Győri Áron 11. B, a Semmelweis Egészségverseny, Endoplazmatikus Retikulum csapat tagja

Források:

https://web.archive.org/web/20161228044651/http://www.healthguidance.org/entry/4756/1/Reduce-Your-Stress-With-Stress-Balls.html

https://www.stressballsuk.com/faqs

https://kinaiteak.hu/blog/baoding

https://web.archive.org/web/20150810233916/www.baodingballs.com/history_and_types_of_baoding_balls.html

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük